8 متن کامل سخنرانی رییس جمهور در دانشگاه کلمبیا - ولایت
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
دانش دو گونه است : دین شناسی و کالبد شناسی . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
متن کامل سخنرانی رییس جمهور در دانشگاه کلمبیا - ولایت
 • پست الکترونیک
 • شناسنامه
 •  RSS 
 • پارسی بلاگ
 • پارسی یار
 • متن کامل سخنرانی رییس جمهور در دانشگاه کلمبیا

  رییس جمهوری اسلامی ایران بابیان اینکه بسیاری از فجایع بشری وقتی اتفاق می‌افتد که علم عالمان در خدمت ظالمان قرار گیرد، تصریح کرد: متاسفانه در جهان امروز قدرتمندان زورگو بسیاری از عالمان و علوم مختلف را در اختیار خویش گرفته‌اند تا ملت ها را چپاول کنند و همه فرصت‌ها را در انحصار خود بگیرند.
  متن کامل سخنرانی دکتر محمود احمدی نژاد در جمع دانشگاهیان دانشگاه کلمبیا که بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی انجام شد؛ به شرح زیر است:
   
  رییس محترم و دانشگاهیان عزیز، اساتید و دانشجویان
  ابتدا سلام عرض می‌کنم و خداوند عزیز حکیم را شاکرم که توفیق حضور در یک محیط علمی و در جمع جویندگان حقیقت و پژوهشگران عرصه علم و معرفت را عنایت فرمود.
  می‌خواهم در این جلسه ارزشمند درباره ارزش علم و عالم با شما سخن بگویم.

  اساتید و علما، چراغ های فروزانی هستند که هر کدام در عرصه، نورافشانی و وادی‌های تاریک و مبهم را روشن می‌کنند و بشر را از سردرگمی و جهل نجات می دهند.
  کلیدهای فهم واقعیت های جهان در دست دانش پژوهان و معرفت جویان است.
  عرصه‌های کشف نشده و عوالم ناپیدا و علوم دست نیافته اندازه ندارد و پنجره‌های بسته با مجاهدت و تلاش عالمان به سوی حقایق گشوده می‌گردد.

  با هر تلاش دریچه‌ای باز می‌شود و حقیقتی مکشوف می‌گردد.
  در هر زمان که شان رفیع علم و معرفت محفوظ مانده و عالمان و محققان با احترام و تکریم مواجه بوده‌اند بشر گام های بلندی در تعالی و کمال مادی و معنوی برداشته است و بالعکس در هر دوره که علم و عالم مغضوب و منفور بوده‌اند، آن دوره‌ها در تاریخ بشر، تاریک بوده و بشریت در زندان جهل و غفلت خود محبوس مانده است.

  اگر فطرت بشر که رمز تداوم حقیقت جویی و تلاش برای کشف حقایق است نبود، انسان در اسارت جهل باقی می‌ماند و راههای سعادت بشر مفتوح نمی‌شد. فطرت ودیعه ماندگار خداوند تعالی در نهاد انسان است.
  همان خدایی که بشریت را به جهان آورد و معرفت را اولین و بزرگترین هدیه خویش به او معرفی کرد تا بشر بتواند او را بشناسد.
   
  در داستان حضرت آدم (ع) محاجه‌ای بین ملائکه و خداوند در گرفت . آنان بشر را موجودی سفاک و ماجراجو پنداشتند و به خداوند اعتراض کردند، پاسخ این بود من می‌دانم چیزی را که شما نمی‌دانید. آن گاه خداوند حقایق عالم را به آدم آموخت و او به فرمان خدا آنان را بر ملائکه عرضه کرد.
  آنان از درک حقایق عاجز ماندند و سپس خداوند فرمود نگفتم من عالم غیب آسمان ها و زمین هستم، این چنین بود که آدم مسجود ملائکه شد.

  در ماموریت همه انبیاء الهی سخن اول تلاوت آیات و نشانه‌های حق و تعلیم کتاب و حکمت همراه با تزکیه و پاکی بوده است و در مورد حضرت عیسی آمده است: "ویعلمه الکتاب و الحکمه و التوریه و الانجیل و رسولا الی بنی اسرائیل انی قدجئتکم بایه من ربکم"
  یعنی به او کتاب و حکمت و تورات و انجیل می‌آموزد و او پیامبر به سوی بنی اسراییل است به راستی که من از جانب خدا نشانه‌ای آورده‌ام.

  قران کریم سوره آل عمران اولین کلامی که بر پیامبر اسلام نازل شد دستور به خواندن بود.
  اقرا باسم ربک الذی خلق (بخوان به نام پروردگارت که خلق کرد) و در ادامه فرمود اقرا و ربک الاکرم(بخوان به نام پروردگارت که گرامی‌ترین است) الذی علم بالقلم علم الانسان مالم یعلم (او که با قلم آموخت و آموخت به انسان آنچه را نمی‌دانست(
  ملاحظه می‌فرمایید که در چند آیه‌ای که اول بار بر پیامبر اسلام نازل شد بحث از قرائت ، تعلیم و قلم است و این آیات خداوند را به عنوان معلم انسان معرفی می‌کند معلمی که به انسان هر چه را که نمی‌دانست آموخت.
   
  در بیانی دیگر رسالت پیامبر اسلام را این طور بیان می‌فرماید که او کسی است که از بین مردم عامی پیامبری را از خودشان برانگیخت تا آنان را از آلودگی‌های فکری و اعتقادی و اخلاقی پاک کند و به آنان کتاب و حکمت بیاموزد. 
  تمام سخن و پیام انبیاء الهی عبور دادن انسان از تاریکی‌های جهل ، غفلت خرافه ، اخلاق ناصواب و اندیشه‌های نادرست به سوی علم، معرفت، نور و اخلاق صحیح است.
  علم را به نور معنا و تعریف کرده‌اند ، علم یعنی روشنایی و علم حقیقی علمی است که بشر را از گمراهی نجات دهد و نافع به حال او باشد.

  در یکی از تعابیر بلند آمده است که علم نوری است که خداوند در قلب کسانی که بخواهد می‌افکند. 
  در این بیان علم هدیه‌ای الهی و قلب جایگاه این هدیه معرفی شده است.
  اگر قبول کنیم که علم به مفهوم نور است آنگاه دایره آن از حوزه علوم تجربی فراتر می‌رود و هر حقیقت پیدا و پنهانی را شامل می‌شود.
  یکی از ستم‌های بزرگ به علم ، محدود کردن دایره آن به علوم تجربی بوده است درحالی که گستره علم بسیار وسیعتر است . حقایق عالم محدود به حقایق مادی نیست و ماده سایه‌ای از حقیقت بالاتر است و خلقت مادی تنها یک طبقه از خلقت عالم ، است.
  انسان نمونه‌ای از خلقت است که جمع ماده و روح است و روح و جوهر انسانی بر مادیت و جسم او غلبه دارد. 
  نکته بسیار مهم دیگر ارتباط علم با پاکیزگی روح و جان و اخلاق و رفتار است. در تعلیمات انبیاء الهی یک حقیقت همواره باید مقارن و مصاحب یعنی همیشه همراه علم باشد و آن پاکی روح و اخلاق نیکو است.

  علم و معرفت با معنای وسیعی که گفتم یک حقیقت زلال و پاک است . علم روشنایی است ، کشف است و آن عالم و پژوهشگری می‌تواند به این حقیقت دسترسی یابد که او هم پاک و زلال باشد و اندیشه‌های غلط ، اوهام و خرافات و یا وابستگی‌های مادی و خودخواهی‌ها مانع او از ادراک و پذیرش حقایقی که کشف می‌شوند، نگردد.
  دوستان عزیز، فرهیختگان ، حضار محترم
  علم و معرفت آفاتی نیز دارد.

  شاید بزرگترین آفت آموختن و یاددادن و اندیشه و تحقیق ، خودخواهی‌ها و آلودگی‌ها و وابستگی‌های مادی و منافع شخصی باشد.
  دلبستگی‌های مادی ، انسان را در نقطه مقابل حقایق عالم قرار می‌دهد، انسان آلوده و وابسته در پذیرش حقیقت مقاومت می‌کند حتی اگر آن را پذیرفت در برابر آن تمکین و از آن تبعیت نمی‌کند.

  بسیارند عالمانی که حقایق را می‌دانند اما به آن ایمان نمی‌آورند و خودخواهی‌ها اجازه نمی‌دهد حقیقت را قبول کنند. 
  آیا کسانی که در طول تاریخ بشریت ، جنگها را تحمیل کرده‌اند از درک این حقیقت که جان و مال و ناموس و سرزمین و حقوق انسانها محترم است عاجز بوده‌اند یا اینکه می‌دانسته‌اند اما به آن ایمان نیاورده و در برابر آن تمکین نمی‌کردند. 
  تا قلب انسان خالی از کینه ، حسد و خودخواهی نشود، در برابر حقیقت، روشنایی و علم تمکین نمی‌کند.
  علم نوری است که حامل آن باید پاک و منزه باشد.

  اگر بشریت به بالاترین علوم مادی و معنوی دسترسی پیدا کند اما علما و دانشمندان پاکیزه نباشند آن را در خدمت بشریت قرار نخواهند داد آنگاه ممکن است چند حالت اتفاق بیافتد.

  ‪ - ۱‬تنها بخشی از حقایق را که به نفع آنان است در اختیار مردم قرار دهند و بخش‌هایی از آن را کتمان کنند چنان که حتی بعضی از علمای ادیان الهی در گذشته چنین کردند. و متاسفانه امروز نیز برخی‌از پژوهشگران و دانشمندان حقایقی را از مردم پنهان می‌کنند.
  ‪ - ۲‬علم و عالم در خدمت منافع شخصی، گروهی و حزبی قرار گیرد مع‌الاسف در جهان امروز قدرتمندان زورگو بسیاری از عالمان و علوم مختلف را در اختیار خویش گرفته‌اند تا ملت‌ها را چپاول کنند و همه فرصت‌ها را در انحصار خود بگیرند. شما می‌بینید:
  - با استفاده از ابزار و شیوه‌های علمی ملت‌ها را فریب می‌دهند. اقدامات خود را توجیه می‌کنند، برای آنان دشمنان فرضی و فضای ناامنی و ترس ایجاد می کنند تا به نام مبارزه با ناامنی و تروریسم همه امور را تحت کنترل خود بگیرند. 

  آزادی‌های فردی و اجتماعی ملت خود را نیز نقض می‌کنند و حتی به حریم خصوصی افراد هم احترام نمی‌گذارند ، تلفن‌ها را شنود و رفت و آمدها را کنترل و ناامنی روانی ایجاد می‌کنند و با استفاده از چنین فضایی اقدامات جنگ‌طلبانه خود در نقاط مختلف دنیا را توجیه می‌کنند.
  - با استفاده از شیوه‌ها و برنامه ریزی‌های علمی و دقیق ، فرهنگ‌های بومی را که حاصل هزاران سال تلاش، تعامل و خلاقیت و هنرورزی ملت هاست مورد حمله قرار می‌دهند.

  تلاش می‌کنند با نابودی آن ، مردم را بی‌هویت و رابطه آنان را با تاریخ و ارزش های خود قطع نمایند. با القاء خصلت ها و روش هایی که ملت ها را به ذلت تقلید و مصرف گرایی، سلطه پذیری، ترس، احساس حقارت و ناتوانی می کشاند زمینه را برای به یغما بردن منابع مادی و معنوی آنان فراهم می- کنند.
  - ساخت بمب‌ها و سلاح های مخرب اتمی ، میکروبی و شیمیایی نتیجه دیگری از دست اندازی قدرت های بزرگ به ساحت علم و تحقیق است.

  - اگر نبود همکاری برخی از عالمان و محققان نسل های مختلف بمب‌های اتمی و میکروبی، شیمیایی و نوترونی تولید نمی‌شد.
  آیا سلاح های مزبور برای دفاع از امنیت جهانی است؟ برافراشتن چتر تهدید دائمی اتمی چه دستاوردی برای بشریت دارد؟ 
  اگر جنگ اتمی بین قدرت ها رخ دهد چه فاجعه بشری اتفاق خواهد افتاد.
  آثار تشعشعات بمب‌های ناکازاکی و هیروشیما در نسلهای جدید مردم آن مناطق هم دیده می‌شود و معلوم نیست تا چند نسل دیگر ادامه خواهد داشت.

  آثار تشعشعات اورانیوم ضعیف شده مصرفی در ابتدای جنگ در عراق روی مردم می تواند محل مطالعه و تحقیق باشد.
  این فجایع بشری وقتی اتفاق می‌افتد که علم عالمان در خدمت ظالمان قرار گیرد.

  دانشگاهیان محترم
  خداوند ، پاکان، پیامبران و صالحان را شایسته دریافت علم و معرفت قرار داد چون می‌دانست علم هم نور و هدایت و ابزار خدمت به بشریت است و هم می‌تواند حجاب و سلاحی علیه بشریت باشد، از این رو سفارش فرمود که آموختن با پاکی و صداقت هم‌نشین باشد .
  در رسالت پیامبران ، هم پالایش و تزکیه و زدودن خودخواهی‌ها و دنیا طلبی‌ها و هم تبلیغ کتاب و علم و حکمت را قرار داد.
  اگر علم و پاکی با هم قرین شود ، هم عالم ، علم را بهتر دریافت می‌کند و هم مردم از علم او به درستی منتفع می‌شوند.

  اگر تاریخ را ملاحظه کنید هرچه خوبی و خیر به بشریت رسیده است از ناحیه عالمان پاکیزه است همان‌ها که علم و معرفت خویش را در خدمت بشریت قرار داده‌اند و هدف آنان روشن کردن راه و کشف حقایق و کمک به سعادت و کمال بشریت بوده است.
  این عالمان هر چه در علم جلوتر رفته‌اند نسبت به مردم تواضع بیشتری داشته و از اخلاق نیکوتری برخوردار بوده‌اند. معمولا علمای پاک اخلاق و پاک رفتار ، رهبران فکری، معلمان اخلاق و مصلحان بشر نیز بوده‌اند.

  همه مصلحان بشریت ابتدا عالمان و معلمان خوبی بوده‌اند. در روایتی از بزرگان دینی آمده است آن هنگام که عالم فاسد شود عالم به فساد کشیده می‌شود و اگر عالم صالح باشد عالم درست می‌شود.

  علم دریچه‌ای به سوی خدا و میوه آن عمل است. عالمان باید در قبال علم خود احساس مسوولیت کنند. عالمان بی‌عمل مانند درختان بی‌ثمر هستند، عالمان حقیقی در برابر نابسامانی‌ها، رنج ها و بی‌عدالتی‌ها ساکت نمی‌نشینند و علم خود را ظاهر و مردم را آگاه می‌سازند.
  عالمان در برابر ستمگران و زورگویان بپا می‌خیزند و اجازه‌نمی‌دهند جاهلان دروغ بگویند و مردم را فریب دهند و حقوق آنان را ضایع کنند.
  ساحت علم یک ساحت قدسی و الهی و علم امانت خداوند جهان است. ورود ناپاکان به این عرصه، ظلم به بشریت است.
  قدرتمندان زورگو هم علم را به نفع مطامع خود مصادره می‌کنند و هم با زورگویی اجازه نمی‌دهند عالمان و اندیشمندان وارد عرصه‌هایی شوند که کشف حقایق در آن عرصه‌ها موجب رسوایی آنان می‌شود. این شرم‌آور است که قوانیی تصویب می‌شود که طبق آن، تحقیق در مورد برخی وقایع تاریخی ممنوع می‌شود و محققینی که در آن عرصه‌ها وارد شوند مجرم‌شناخته و به‌تحمیل زندان با پرداخت جریمه محکوم می‌گردند.

  بزرگترین و واضح‌ترین حقیقت جهان، خداست. همه عالم و هر چه در اوست، نشانه اوست و درعین‌حال باب تحقیق و مطالعه در اصل وجود خداوند همچنان باز است و کسی را به جرم مطالعه و تحقیق در بود و نبود خدا محاکمه و زندانی نمی‌کنند و چه بسیار کسانی که با مطالعه و تحقیق به خدای بزرگ ایمان می‌آورند.

  در معارف اسلامی آمده است که شک مقدمه یقین است مشروط بر اینکه انسان در آن متوقف نماند لذا چه اشکالی دارد که اجازه دهند در وقایع تاریخی هم تحقیق و مطالعه شود تا ابعاد وقایع شفاف‌تر شود.

  خصلت علت جویی و سوال کردن تا ابد همراه بشر خواهد بود چرا که در غیر این صورت، کمال و پیشرفتی حاصل نخواهد شد.
  تاسف دیگر از ایجاد انحصار توسط برخی قدرت‌های بزرگ در ساحت علم و حتی مخالفت با پیشرفت‌های علمی دیگران است.
   
  این هم از عجایب عصر ماست که برخی قدرت‌های بزرگ نمی‌خواهند شاهد پیشرفت ملت‌های دیگر باشند و با هزار بهانه، تهمت و فشار سیاسی و اقتصادی، مانع توسعه علمی دیگران می‌شوند، همه اینها ناشی‌از دوری آنان از ارزش‌های انسانی و اخلاقی و مکتب انبیاء الهی است. آنان برای خدمت به بشریت تربیت نشده‌اند. 
  علما و اندیشمندان محترم
  خلاصه کلام این که علم و معرفت بالاترین هدیه خداوند به بشر است و فطرت کمال طلبی و حق جویی بشر همیشه او را در تکاپوی علم آموزی و کشف حقایق نگه داشته است.

  علم باید با اخلاق و تزکیه همراه باشد تا هم عالم و محقق به درستی آن را دریافت کند و هم بشریت به خوبی و به درستی از آن استفاده کند، عالمان پاکیزه نه فقط چراغ‌های هدایت، بلکه مصلحان بشری نیز هستند. 
  نباید اجازه داده شود قدرتمندان زورگو به ساحت علم دست اندازی کنند، علوم را مصادره و در خدمت مطامع خود علیه بشریت بکار گیرند و یا اینکه عرصه‌های تحقیق را محصور و محدود کنند.

  ساخت علم، ساحتی قدسی است که باید پاکیزه بماند، خداوند بر همه حقایق آگاه است و عالم و معلم و محقق را دوست دارد.
  به امید روزی که عالمان صالح، حاکمان جهان باشند و مصلح کل که عالم الهی و صالح است به همراه مسیح بر جهان حکومت کنند. 
                
                                                                                                                                     
  ]پرسش و پاسخ دکتر احمدی نژاد با استادان و دانشجویان دانشگاه کلمبیا‬
  دکتر احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران پس از سخنرانی در جمع دانشگاهیان دانشگاه کلمبیا آمریکا، به پرسش‌های آنان به‌طور صریح و بی‌پرده و به صورت مستدل پاسخ داد. متن کامل پرسش و پاسخ دانشجویان و استادان دانشگاه کلمبیا با دکتر احمدی نژاد به این شرح است:

  دانشجویی از دکتر محمود احمدی نژاد سوال کرد "آقای رییس جمهور، اظهارات شما امروز و در گذشته سوالات بسیاری را ایجاد کرده است از جمله اینکه آیا دولت شما یا خود شما به دنبال نابودی اسراییل به عنوان یک دولت یهودی هستید؟" که رییس جمهور پاسخ داد: ما همه ملت‌ها را دوست داریم، ما با تمامی یهودیان دوست هستیم. یهودیان در ایران با صلح و امنیت زندگی می‌کنند. باید متوجه باشید که مطابق قانون و قانون اساسی ما، به ازای هر ‪ ۱۵۰‬هزار نفر جمعیت یک نماینده برای مجلس انتخاب می‌شود، اما جامعه یهودی که تعداد آنها در ایران یک پنجم این رقم است، یک نماینده مستقل در مجلس دارند، بنابراین پیشنهاد ما برای مسیله فلسطین پیشنهادی انسانی و دمکراتیک است. 

  دکتر احمدی نژاد گفت: آنچه که ما می‌گوییم حل این مشکل ‪ ۶۰‬ساله است. ما باید به مردم فلسطین اجازه بدهیم تا خود برای آینده خود تصمیم بگیرند و این کاملا بر اساس منشور سازمان ملل و اصول بنیادی آن است.

  رییس جمهور با بیان اینکه ما باید به یهودیان فلسطین، مسلمانان فلسطین و مسیحیان فلسطین اجازه بدهیم تا خود ازطریق یک همه‌پرسی آزاد برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند و هر چه که آنها به عنوان یک ملت تصمیم بگیرند، باید محترم شمرده شود و همگان بپذیرند، تاکید کرد: هیچ کس نباید در امور ملت فلسطین دخالت کند و هیچکس نباید تخم اختلاف بکارد. هیچکس نباید دهها میلیارد دلار تجهیزات و اسلحه به یک گروه در آنجا بدهد.

  دکتر احمدی نژاد که اظهاراتش با کف زدن‌ها و تشویق ممتد حاضران توام بود، تصریح کرد: ما می‌گوییم که ملت فلسطین خود باید برای آینده خود تصمیم بگیرد و حق تعیین سرنوشت خود را داشته باشند و این چیزی است که ملت ایران می‌گوید.

  پس از اظهارات رییس جمهور یکی از حاضران گفت "ما می خواهیم پاسخ واضح به این سوال را بشنویم؛ آیا شما یا دولت شما نابودی اسراییل به عنوان یک دولت یهودی را دنبال می‌کند؟ اگر ممکن است بصورت بله یا خیر جواب بدهید." که دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: شما سوال کردید ولی می‌خواهید پاسخ را آن طور که می خواهید بشنوید، این آزادی دسترسی به اطلاعات نیست.
   
  رییس جمهور که این جمله‌اش باعث تشویق حاضران شد، گفت: من تنها موضع خود را می‌گویم و من از شما می‌پرسم آیا مساله فلسطین یک مساله بین‌المللی مهم است یا خیر؟ لطفا جواب بله یا خیر بدهید که سوال‌کننده نیز در این زمان جواب داد: بله
  سپس دکتر احمدی نژاد گفت: از همکاری شما متشکرم. ما این مشکل را که ‪ ۶۰‬سال ادامه داشته پذیرفتیم و حال هر کس راه حلی دارد و راه حل ما انجام همه‌پرسی آزاد است. اگر این همه‌پرسی انجام شود نتایج آن را خواهید دید. اجازه بدهید که مردم فلسطین به صورت آزادانه تصمیم بگیرند که برای آینده خود چه می‌خواهند بکنند، بعد آنچه که شما در نظر دارید رخ خواهد داد و انجام می‌شود.

  دکتر احمدی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "چرا دولت شما به تروریست ها کمک می‌کند؟ آیا دست از این کار برمی‌دارید و اجازه می‌دهید که ناظران بین‌المللی این مساله را تایید کنند؟"، اظهار داشت: سوالی از شما دارم. اگر کسی بیاید و بمب نزدیک شما منفجر کند و رییس جمهوری و اعضای دولت را تهدید کند و اعضای سنا و کنگره را بکشد با آنها چه رفتاری دارید؟ آیا به آنها جایزه می‌دهید یا این که به آنها نام تروریست می‌دهید؟ واضح است که آنها را تروریست خطاب می‌کنید.

  رییس جمهور خاطرنشان کرد: دوستان عزیز، ملت ایران قربانی تروریسم شده است. ‪۲۶‬ سال قبل در محلی که من کار می‌کردم خیلی نزدیک به محلی که من کار می‌کردم یک گروه تروریست، رییس جمهوری و نخست وزیر منتخب مردم را با بمب کشتند و آنها را به خاکستر تبدیل کردند. یک ماه قبل از آن تاریخ نیز در یک عملیات تروریستی دیگر ۷۲ ‬نفر از اعضای مجلس و بالاترین مقامات کشور شامل چهار وزیر و هشت معاون وزیر در اثر این عملیات تروریستی تکه تکه شدند. ظرف شش ماه چهار هزار نفر از مردم ایران جان خود را به خاطر عملیات تروریستی از دست دادند و ترور شدند. همه اینها توسط یک گروه تروریست انجام شد و متاسفانه این گروه امروز در کشور شما تحت حمایت دولت آمریکا فعالیت می‌کند و بصورت آزادانه اعلامیه پخش می‌کند و اردوگاه آنها در عراق در حمایت دولت آمریکا است.

  دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه ملت ایران در اثر فعالیت‌های تروریستی صدمه دیده و ما اولین کشوری هستیم که به تروریسم اعتراض و نیاز به جنگ با تروریسم را مطرح کرده‌ایم، تصریح کرد: ما باید ریشه‌های تروریسم را مشخص کنیم و علل ریشه‌ای آن را ریشه کن کنیم. ما در خاورمیانه زندگی می‌کنیم و برای ما کاملا واضح است که چه قدرت‌هایی تروریسم را ایجاد می‌کنند و از آنها حمایت کرده و تامین مالی می‌کنند. می‌دانیم که ملت ما در تاریخ همیشه دست دوستی به سوی کشورهای دیگر دراز کرده است. ما کشوری با فرهنگ هستیم. ما نیازی به تروریسم نداریم چرا که خود قربانی تروریسم هستیم.

  بر اساس این گزارش، رییس جمهور سپس در پاسخ به این مطلب که "یک سری سوال در رابطه با هولوکاست مطرح شده که از زمان ‪ ۱۹۴۰‬در اثر اقدامات دولت نازی این واقعیت‌ها مستند شده است. چرا شما تقاضای تحقیق بیشتر را دارید؟ به نظر می‌رسد که دلیلی برای این کار نباشد مگر این که سوالی درباره اصل این واقعیت مطرح باشد. آیا می‌توانید بگویید چرا این تحقیق لازم است؟"، گفت: از سوال شما متشکرم، من یک دانشگاهی هستم آیا می توانید بگویید که تحقیق درباره یک پدیده برای همیشه به پایان رسیده؟ آیا می‌توانیم کتاب‌ها را برای همیشه درباره یک واقعه تاریخی ببندیم؟ نظرات متفاوتی با هر تحقیق دیده می‌شود. چرا اصلا تحقیق را متوقف کنیم چرا باید پیشرفت علم و دانش را متوقف کنیم.

  دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه "شما نباید این سوال را از من بکنید. شما باید از خود بپرسید که چرا فکر می‌کنید که این قابل سوال است و آیا شما می‌خواهید جلوی پیشرفت علم و دانش را بگیرید؟" افزود: آیا در علم فیزیک چیز مطلق وجود دارد؟ ما اصولی در ریاضیات داریم که بیش از ‪ ۸۰۰‬سال است که به عنوان مطلق پذیرفته شده‌اند ولی علوم جدید برخی از این مطلق‌ها را رد کرده و منطق‌های جدید برای ریاضیات بوجود آمده است. بنابراین ما باید به محققین و دانشمندان اجازه بدهیم هر پدیده را مورد تحقیق قرار دهند. چرا باید آنها را متوقف کنیم؟ من نمی‌گویم که اصلا رخ نداده، من قضاوت نمی‌کنم.

  رییس جمهور خاطرنشان کرد: من در سوال دوم خود گفتم که فرض را بر این می‌گذاریم که رخ داده ولی چرا مردم فلسطین باید بهای آن را بپردازند؟ و این سوال جدی است و این مساله دو بعد دارد.

  در این لحظه مجری برنامه گفت: برای تحقیقات علمی حداقل یک پایه‌وجود دارد. بنابراین تقاضای تحقیق در مورد حقایقی که مشخص هستند نشان می‌دهد که انکار آنچه که در اروپا رخ داده، مطرح می‌شود.

  دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: اجازه بدهید. هر چه باشد شما آزاد هستید که آنچه می‌خواهید از صحبت‌های من برداشت کنید ولی آنچه که من بوضوح می‌گویم این است که در اولین سوال، من در واقع حق محققین اروپا را مطرح می‌کنم. در زمینه علوم و تحقیقات سوال می‌کنم که در آن هیچ چیزی مطلق نیست و هیچ چیزی به اندازه کافی انجام نشده است و حتی در فیزیک هم این گونه نیست.
  رییس جمهور افزود: تحقیقاتی که درباره فیزیک انجام شده بیش از تحقیقات درباره هولوکاست است ولی هنوز هم به تحقیق در فیزیک ادامه می‌دهیم، چه اشکالی دارد که این کار انجام شود؟

  دکتر احمدی نژاد گفت: این چیزی است که انسان می‌خواهد. آنها می‌خواهند به یک مساله از نقطه نظرهای مختلف نگاه کنند، دانشمندان این را می‌خواهند بویژه که این مساله، اساس بسیاری از تحولات سیاسی در خاورمیانه ظرف ‪۶۰‬ سال گذشته شده است.
  رییس جمهور اظهارداشت: چرا آن را کاملا متوقف کنیم، شما باید دلیل موجهی برای آن داشته باشید و این واقعیت که به اندازه کافی تحقیق شده، توجیه کافی برای من نیست.

  بنابراین گزارش، در ادامه جلسه از دکتر احمدی نژاد سوال شد "زنان ایران حقوق اولیه بشر را ندارند، چرا اینگونه است؟ و چرا در ایران اعدام وجود دارد؟" که رییس جمهور پاسخ داد: آزادی در ایران آزادی حقیقی است، مردم ایران آزاد هستند و زنان در ایران بالاترین سطح آزادی را دارند، ما دو معاون رییس جمهور زن داریم. در سطوح بالای تخصصی در مجلس و دولت و در دانشگاه‌ها زنان حضور دارند. در زمینه بیوتکنولوژی و سایر زمینه‌های فن‌آوری، صدها زن دانشمند فعالانه کار می‌کنند.

  دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه "ملت ما آزاد است، بالاترین سطح شرکت‌کننده را در انتخابات دارند؛ ۸۰‬ تا۹۰‬ درصد در انتخابات شرکت می‌کنند که نیمی از آنان زن هستند، چگونه شما می‌گویید که زنان ما آزاد نیستند، آیا این تمامی واقعیت است؟"
  تاکید کرد: این درست نیست وقتی که یک دولت با دولت دیگر مخالف باشد یک سری دروغ را منتشر کند تا واقعیت را طور دیگری نشان دهد.

  رییس جمهور درباره بخش دوم سوال گفت: در مورد این اعدام‌ها، دو سوال مطرح است. اگر کسی مواد مخدر وارد کشور کند و جوانان ایران، ترکیه، اروپا و آمریکا را از بین ببرد آیا به آنان جایزه می‌دهید؟ کسانی که جان صدها میلیون جوان را در جهان شامل ایران از بین می‌برند نباید همدردی با آنها داشت. شما در آمریکا مجازات مرگ ندارید؟ دارید. 

  دکتر احمدی نژاد افزود: در ایران هم مجازات مرگ برای کسانی که مواد مخدر قاچاق می‌کنند و به حقوق مردم تجاوز می‌کنند وجود دارد. اگر کسی با اسلحه به خانه‌ای برود و عده‌ای را بکشد و بعد گروگانگیری برای پول کند، چگونه در آمریکا با آنان رفتار می‌کنید؟ آیا به‌آنان جایزه می‌دهید، آیا یک پزشک می‌تواند به میکروب‌ها اجازه دهد تمامی کشور را بگیرد؟"

  رییس جمهور اظهار داشت: ما قانون داریم. کسانی که حقوق مردم را با اسلحه زیر پا بگذارند و آدم‌کشی کنند، ناامنی ایجاد کنند، مواد مخدر بفروشند یا در سطح بالا توزیع کنند به مرگ محکوم می‌شوند.

  دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه درمورد زنان شاید فکر می‌کنید که زن بودن یک جرم است، تاکید کرد: زن بودن یک جرم نیست، زنان بهترین مخلوقات خداوند هستند، آنان مظهر مهربانی و زیبایی هستند که خداوند به آنان داده، آنان در ایران مورد احترام هستند. در ایران هر خانواده ایرانی که صاحب دختر می‌شود، ‪۱۰‬ برابر خوشحالتر از این می‌شود که صاحب پسر شود.

  رییس جمهور بااشاره به اینکه زنان درایران بیش از مردان مورد احترام هستند، گفت: آنان از بسیاری از مسوولیت‌های قانونی که به دوش مردان است معاف هستند. آنان مادران آینده هستند، در فرهنگ ایرانی مردان، پسران و دختران همیشه بر دست مادرانشان بوسه می‌زنند که نشان از احترام آنان برای زنان است و ما به این فرهنگ افتخار می‌کنیم. 

  دانشجویی از رییس جمهوری پرسید: از دیدار امروز از کلمبیا امیدوارید که چه نتیجه‌ای بگیرید؟ از این که اجازه دیدار از محل تراژدی ‪یازده سپتامبر به شما داده نشد چه نظری دارید؟

  دکتر احمدی نژاد گفت: من مهمان شما هستم، از من دعوت رسمی شد که به کلمبیا بیایم ولی می‌خواهم مطلبی را بگویم. در ایران وقتی که ما کسی را به عنوان مهمان دعوت می‌کنیم به او احترام می‌گذاریم و این رسم ما است و می‌دانم که مردم آمریکا هم همین رسم را دارند.

  رییس جمهور افزود: سال گذشته می‌خواستم به محل تراژدی ‪ ۱۱‬سپتامبر بروم و به قربانیان آن ادای احترام و با خانواده‌های قربانیان ابراز همدردی کنم، ولی برنامه‌های ما طولانی‌تر شد و تا نیمه شب درگیر مذاکرات و ملاقات‌ها بودیم و دیدار از این محل مشکل شد. به دوستان گفتم که سال بعد این را برنامه‌ریزی کنید تا ادای احترام کنم. 
  دکتر احمدی نژاد گفت: متاسفانه عده‌ای از گروه‌ها واکنش شدید و بسیار بد نشان دادند. آیا این بد نیست که از ادای احترام به خانواده‌های قربانیان این تراژدی جلوگیری کنند؟ از طرف من ادای احترام است. یک نفر گفت ‌که این اهانت است و من گفتم که این ادای احترام من را می‌رساند چرا این‌گونه فکر می‌کنید.

  رییس جمهور افزود: با این طرز فکر چگونه انتظار دارید جهان و امور آن را اداره کنید؟ فکر نمی‌کنید که بسیاری از مشکلات جهان به خاطر همین نحوه برخورد با مسایل و طرز فکر است. این روش بدبینانه نسبت به بسیاری از مردم به خاطر خودخواهی، خودبینی است که باید کنار گذاشته شود تا بتوانیم به همه احترام بگذاریم و فضای دوستانه رشد کند و همه ملت‌ها بتوانند با هم گفت وگو کنند و به سمت صلح پیش بروند.

  دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه "می‌خواستم درباره تراژدی ‪ ۱۱‬سپتامبر با خبرنگاران صحبت کنم این واقعه بزرگی بود. بسیاری از وقایع بعد از آن رخ داد، پس از ‪ ۱۱‬سپتامبر افغانستان اشغال شد و بعد هم عراق اشغال شد. شش سال است که منطقه ما دچار ناامنی، ترور و ترس شده است" تصریح کرد: اگر ریشه‌های ‪ ۱۱‬سپتامبر به‌دقت بررسی شود و این که چرا این حادثه اتفاق افتاد و چه شرایطی منجر به آن شد و چه کسانی دقیقا در آن دست داشتند، همه متوجه می‌شوند که چگونه جلوی بحران عراق را بگیرند و مشکل افغانستان و عراق را با هم حل کنند.

  بر اساس این گزارش، رییس جمهور در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر اینکه "سوالاتی درباره برنامه هسته‌ای شما وجود دارد؟ چرا دولت شما می‌خواهد اورانیومی را که برای ساختن تسلیحات هسته‌ای استفاده می‌شود، غنی کند؟ آیا دست از این کار بر می‌دارید؟" خاطرنشان کرد: اول اینکه برنامه هسته‌ای ما کاملا در چارچوب قانون کار می‌کند. دوم این که ما تحت بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستیم و سوم این که این برنامه کاملا صلح‌آمیز است. فن‌آوری غنی‌سازی اورانیوم که در دست ما است تنها برای غنی‌سازی زیر پنج درصد می‌تواند استفاده شود. اورانیوم زیر پنج درصد تنها می‌تواند برای سوخت استفاده شود.

  دکتر احمدی نژاد بااشاره به اینکه گزارش‌های مکرر آژانس به وضوح می‌گوید هیچ نشانه‌ای از اینکه ایران از برنامه صلح‌ آمیز هسته‌ای تخطی کرده باشد در دست نیست، تاکید کرد: ما همه می‌دانیم که پرونده هسته‌ای ایران یک مساله سیاسی است و این مساله حقوقی نیست.

  رییس جمهور اظهارداشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت‌های صلح‌آمیز ما را تایید کرده است و تنها دو یا سه قدرت هستند که فکر می‌کنند حق دارند علم و دانش را انحصاری در اختیار خود داشته باشند. آنها انتظار دارند که دولت و ملت ایران به دیگران رو انداخته و از آنها سوخت هسته‌ای بگیرند و دانشی را که خود دارند از دیگران بگیرند و خود را کوچک کنند و البته این کشورها بعدا از دادن آن خودداری کنند.

  دکتر احمدی نژاد که اظهاراتش با کف زدن حاضران تایید شد، افزود: بنابراین ما می‌دانیم که چه می‌خواهیم شما که نسل پنجم بمب‌های اتمی را تولید کرده و در حال آزمایش آن هستید چه حقی دارید که اهداف صلح‌آمیز هسته‌ای دیگران برای تولید انرژی را زیر سوال ببرید؟

  رییس جمهور با تاکید بر اینکه ما به تسلیحات هسته‌ای اعتقاد نداریم زیرا سلاح هسته ای بر خلاف اصول انسانی است، گفت: اجازه بدهید یک شوخی با شما داشته باشم، هر سیاستمداری که به دنبال تسلیحات هسته‌ای باشد از نظر سیاسی دچار عقب ماندگی ذهنی است.

  بنابر این گزارش، پس از این اظهارات دکتر احمدی نژاد حاضران در این نشست کف زدند و اظهارات رییس جمهور را تایید کردند.
  در ادامه این جلسه از دکتر احمدی نژاد سوال شد "آیا ایران آماده گفت وگو با دولت آمریکا است؟ از این گفت وگو امید دارد که چه حاصل شود؟ چگونه مشکلات بین دولت‌های آمریکا و ایران حل می‌شود؟" که رییس جمهور گفت: ما از اول اعلام کرده‌ایم که آماده مذاکره باهمه کشورها با در نظر گرفتن احترام متقابل هستیم. ‪ ۲۸‬سال قبل وقتی که انقلاب ما موفق و پیروز شد، ما دیکتاتوری مورد حمایت غرب را کنار زدیم و دمکراسی و آزادی را به دست آوردیم. در آن زمان تنها رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی و رژیم صهیونیستی مستثنی بودند که اکنون آپارتاید از بین رفته است.

  دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه به دیگران در جهان می‌گوییم که ما خواهان روابط دوستانه و برادرانه هستیم. ملت ایران با فرهنگ و با تمدن و خواهان گفت وگو و مذاکره است، خاطرنشان کرد: ما به مذاکره و گفت وگو معتقدیم و همه مسایل می‌توانند به آسانی حل شوند، نیازی به تهدید نیست، نیازی به اسلحه و بمب نیست و اگر گفت وگو کنیم نیازی به درگیری نخواهد بود. ما منطق روشنی در این مورد داریم.

  رییس جمهور با تاکید بر اینکه ما نحوه اداره جهان را زیر سوال می‌بریم و معتقدیم روش کنونی منجر به صلح و امنیت جهان نمی‌شود و راه‌حل‌هایی که ما داریم بر اساس ارزش‌ها و روابط انسانی بین کشورها است، تصریح کرد: ما آماه مذاکره با همه دولت‌ها هستیم ولی تحت شرایطی که احترام متقابل برای هر دو طرف باشد. دیدید برای کمک به امنیت عراق سه بار با آمریکایی‌ها صحبت کردیم و سال قبل، پیش از این که به نیویورک بیایم اعلام آمادگی کردم که در سازمان ملل با رییس جمهوری آمریکا درباره مسایل مهم بین‌المللی مناظره انجام شود.

  دکتر احمدی نژاد افزود: به نظر ما دولت آمریکا باید حقوق مردم ایران را برسمیت بشناسد و به تمامیت کشورها احترام بگذارد. دولت آمریکا باید رفتار گذشته را کنار بگذارد. ‪ ۲۸‬سال است که آنها مدام ما را تهدید کرده، به ما توهین کرده و از پیشرفت‌های علمی ما جلوگیری کرده‌اند. شما می‌دانید که صدام دیکتاتور، توسط دولت آمریکا و دولت‌های اروپایی در حمله به ایران حمایت شد. او هشت سال جنگ جنایتکارانه را ادامه داد و ‪۲۰۰‬ هزار ایرانی جان خود را در این جنگ از دست دادند و ‪ ۶۰۰‬هزار نفر نیز مجروح شدند. او از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد و هزاران ایرانی قربانی سلاح‌های شیمیایی شدند. از آن زمان ما تحت تبلیغات مختلف، محاصره اقتصادی، تحریم‌های اقتصادی و سیاسی بوده‌ایم، چرا؟ برای این که از دست یک دیکتاتور آزاد شده‌ایم و برای این که آزادی و دمکراسی برای خود می‌خواهیم.

  رییس جمهور درباره دعوت از استادان و دانشجویان دانشگاه کلمبیا برای حضور در ایران گفت: همین جا از همه استادان و دانشجویان دعوت می‌کنم که به ایران بیایند و با دانشجویان صحبت کنند و شما رسما دعوت شدید. استادان و دانشجویان می‌توانند به هر دانشگاه یا انجمن دانشجویی که بخواهند بروند. بیش از ۴۰۰‬ دانشگاه در کشور ما وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. ما به شما تریبون صحبت داده و به شما صد در صد احترام می‌گذاریم. از دانشجویان می‌خواهیم که بیایند و به حرف‌های شما گوش دهند. در حال حاضر روزانه صدها گردهمایی شبیه به این در دانشگاه‌های ما برگزار می‌شود.   سید ::: یکشنبه 86/7/15::: ساعت 12:50 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  لیست کل یادداشت های این وبلاگ

  >> بازدیدهای وبلاگ <<
  بازدید امروز: 52
  بازدید دیروز: 80
  کل بازدید :476349

  >> درباره خودم <<
  متن کامل سخنرانی رییس جمهور در دانشگاه کلمبیا - ولایت
  سید
  نه شکوفه ای نه برگی نه ثمر نه سایه دارم همه حیرتم که دهقان به چه کار کشت ما را

  >>لوگوی وبلاگ من<<
  متن کامل سخنرانی رییس جمهور در دانشگاه کلمبیا - ولایت

  >>آرشیو شده ها<<

  >>لینک دوستان<<
  رهبری
  ریاست جمهور
  رجانیوز
  افشا گری
  افشا گری
  بیداری 57
  خاتمی نیوز
  مسعود ده نمکی
  طنز های سیاسی (اکینا)
  مرکز اسناد انقلاب اسلامی
  نوشته های یک کج و معوج
  گذری بر سیاست خارجی
  نوشته های یک روزنامه نگار
  نشریه دانشجویی ایران 1404
  جوانان عدالتخواه و تحولگرا
  دولت اسلامی-اعجاز نهم
  مصائب احمدی نژاد
  علیرضا احمدی نژاد
  روزنامه دانشجویی
  بچه های سوم تیر
  خبرنگار مسلمان
  سهیل کریمی
  دست گرم تو
  نسل خمینی
  فصل آگاهی
  خاکریزیسم
  عقل سرخ
  حریم یاس
  صدای ما
  عطشان
  شب بو
  تا آخر
  نگرانی
  بحر
  دیده بان
  مهراوه من
  روزنتیگ های ...
  آرمانشهر
  فارس
  خمینیسم
  کیان
  سیطره
  نسل بیدار
  ققنوس
  خبرهای ضد اسلامی و ضد ایرانی
  تحلیل سیاسی
  موسسه پژوهش های سیاسی
  روز نوشت های دانشجوی مسلمان
  بیم موج
  عدالت جو
  محراب اندیشه
  سپهر نیوز
  مهر
  انصار نیوز
  جهان نیوز
  نادر گنجی
  نو اندیش
  نوسازی
  الف
  واژگون
  بسیج جهانی
  رایگاه
  قاسم
  شیعه
  قدس
  خدمت
  عصر ایران
  این روزها
  دریچه

  رهپویان وصال
  تابناک
  این روز
  تیک نیوز
  عیاران
  دیدار
  گل آقا
  موج
  واحد مرکزی
  رسا
  شانا
  خبرنگاران
  اسراء
  پانا
  آفتاب
  نوروز
  ایرنا
  برنا
  بولتون
  قطره
  جامعه
  majlese8
  hawzah
  jameeh
  mellat.majlis
  parlemaneh8
  partosokhan
  مستقل
  عدالتخواهی
  نقطه
  انصار حزب الله
  تدوین مطالعات
  اصولگرایان
  شریف


  >>لوگوی دوستان<<


  >>لیست تمام یادداشت ها<<

  >>جستجو در وبلاگ<<
  جستجو:

  >>اشتراک در خبرنامه<<
   

  >> پیوندهای روزانه <<